Magic flag of Macleod - Fairy Flag

28. září 2008 v 21:49 | MacGort family
Clan Macleod a jejich kouzelná vlajka.
Na západním pobřeží Isle of Skye, který patří k Vnitřním Hebridám, stojí přes tisíc let hrad Dunvegan. Je ze tří stran obklopen vodou a přístup k němu je možný jen od pevniny po mostě, který se klene přes hradní příkop.
Dunvegan Castle náleží clanu Macleod. Je velmi zachovalý, ale přesto v něm nikdo z Macleodů nebydlí.
Z oken je nádherný výhled na moře nebo do hornaté krásy ostrova se skupinou vrchů, zvaných Tři Panny. A přeci jen vážné tváře Macleodů všech věků hledí z pozlacených rámů - živí příslušníci rodu dávají přednost pobytu v Londýně. Žádný nechce být příčinou, aby bylo mutno použít kouzelnou vlajku clanu.
V nejhořejším patře hradu je místnost, kde jsou uloženy památky rodu. V pevné vitríně je železná skříňka a v ní leží kouzelná vlajka rodu.
Oku cizince se objeví asi yard veliký kus zeleného hedvábí se zbytky vyšívání. Možná se jedná o kořist z křižáckých válek, asi zbytek saracénského praporu. Ale romantické oko Skota vidí v látce pohádkovou tkaninu, kterou rodu Macleodů věnovaly víly.
Celý Highland ví, jak se to stalo...
Fairy Flag - Vlajka víl
Před dávnými lety se jednou Macleodovi of Macleod narodil dědic. Ležel v kolébce v komnatě západní věže. Šťastný otec pozval zástupce sousedních clanů a vystrojil bohatou slavnost. Chůva dítěte neodolala zvukům dud a šla se na malou chvíli podívat mezi hodující.
Náčelník clanu jí nařídil, aby přinesla syna ukázat hostům. Děvče vyběhlo do věže a tam spatřila přes kolébku ležící vzácnou tkaninu. Vzala dítě a zahalila ho do látky, o jejímž původu neměla žádného tušení.
Když sestupovala schodištěm do hodovní síně, promluvil do nastálého ticha hlas neznámé ženy:
" Macleode! Jsi vlastníkem kouzelné vlajky, která třikrát zachrání tvůj rod. Třikrát bude tvůj rod ve smrtelném nebezpečí, ale zamává - li vlajkou hlava clanu Macleodů, bude nebezpečí zažehnáno. Střez se však mávati vlajkou jindy, tvůj rod by byl potrestán! Na hradě vyvede liška mladé, clan Campbellů se zmocní Tří Pannen a sláva tvého rodu začne blednout.
Z tvého rodu nezbude ani tolik mužů, aby obsadili vesla člunu. Nedopusť, aby byla vlajka zneužita!"
Shromáždění hosté byli zkamenělí úžasem.
Od onoho okamžiku byla vlajka uložena do pevné schránky, k níž klíč vyrobil nejlepší kovář v kraji.
O tři sta let později se ocitli Macleodi v kruté válce s clanem Macdonald of Sleate.
Tento divoký rod přepadl území Macleodů, vylodil se u Waternishe a rychlým pochodem se probil hluboko do nitra kraje. Vraždili, pálili a zničili kostel v Trumpanu.
Náčelník Macleodů v nejvyšší nouzi vyňal vlajku a nesl ji v čele svých vojsk. Oba clany se vyřítili proti sobě a nejstarší z Macleodů mával vlajkou. Macdonaldové se zarazili a obrátili se na zmatený útěk. Macleodi zvítězili a brzo zahladili stopy kruté války.
O další tři století později vypukl ve Skotsku mor. Tisíce lidí umíralo a i hrad Dunvegan byl nákazou zasažen. V podhradí zahynuly dvě třetiny obyvatel a ostatní nestačili mrtvé pochovávat. Pán hradu se svými dětmi pomáhal nemocným, nakonec se však i oni nakazili smrtelnou nemocí. Zesláblí a v horečkách pohřbili posledního sluhu, vrátili se do hradu a odevzdali se do vůle boží, očekávaje příchod smrti.
Z posledních sil vystoupil náčelník rodu do věže, vyjmul vlajku z jejího úkrytu a zamával jí nad hlavou. Potom padl v mdlobách k zemi.
Druhý den procitl a v obavách sestoupil do hodovní síně, kde čekal nalézt svou rodinu mrtvou. Jaký byl však jeho úžas, když zjistil, že manželka i děti klidně spí na kožešinách u hořícího krbu. Nemoc zmizela.
To vlajka víl podruhé zachránila clan Macleodů.
V roce 1799 byl správcem majetku rodu Macleodů muž jménem Buchanan. Nevěřil rodové legendě a usmyslel si, že přesvedčí své pány o nesmyslnosti celé pověsti. Přivezl si z Anglie kováře - žádný Skot by se k podobné práci nepropůjčil - který Buchananovi zhotovil paklíč ke skříňce, protože Macleod se nikdy od klíče neodloučil.
Buchanan si tajně odemkl a když byli Macleodi shromážděni v hodovní síni, zamával na věži vlajkou a opět ji uložil. Nestalo se nic a Buchanan už jásal.
Ale za týden vyletěla loď "J.V. Charlotta" do vzduchu, při čemž zahynul i dědic rodu Macleodů.
Za krátký čas byl starý Macleod donucen prodat Tři Panny Augustu Campbellovi z Esnaye
a když ochočená liška jednoho z obyvatel hradu, poručíka Macleana, vrhla v hradní věži mladé, řítila se jedna pohroma za druhou.
Z Macleodova clanu zbyli jen tři mužští potomci, takže nemohou obsadit vesla rybářské čtyřveslice. Jejich majetek se pomalu rozplívá...
Zamává hlava rodu kouzelnou vlajkou? Po třetí a naposled? Legenda vypráví, že po třetím zamávání se vlajka víl rozpadne v prach...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E.T. E.T. | E-mail | Web | 10. května 2009 v 17:42 | Reagovat

Zdravim autora.
Prosim ozvete se mi, velmi rad pojedu nekdy na Roverky s Vami.

Po 10 letech tam zase zacinam jezdit.
Po tom nestesti na Kacabace
uz jsem nemel chut,
ale rany se nastesti zahojili.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama